نصب دوربین مداربسته

۶ گام مهم در نصب دوربین مداربسته

08:00670۰

نصب دوربین مداربسته در ظاهر کار ساده ای به نظر می رسد.

اما جالب است بدانید که دو مرحله مهم در انجام یک پروژه حفاظتی ، طراحی و نصب و راه اندازی سیستم می باشد. باید پذیرفت که در این کار ، هیچ مدل و طرح واحدی برای طراحی ، نصب و راه اندازی سیستم مداربسته وجود ندارد.

پارامتر هایی از قبیل موقعیت مکانی ، تهدیدات محل ، نوع فعالیت کارفرما و از همه مهم تر نیازمندی های نظارتی و حفاظتی مدنظر کارفرما در طراحی و نصب دوربین مداربسته ، موثر هستند.در این مقاله سعی داریم تا شما را با ۶ گام مهم در نصب دوربین مداربسته آشنا کنیم.

در طراحی و پیاده سازی یک سیستم مداربسته ، باید به ۶ گام مهم توجه کرد:

۱- ارزیابی خطر و تعیین درخواست کارفرما

قبل از طراحی یک سیستم مداربسته، بهتر است ارزیابی تهدید، ریسک و احتمال خطر در مکان پروژه انجام شود.

مدیریت ریسک در نصب دوربین مداربسته

پاسخ به سوالات زیر می تواند در ارزیابی تهدید و خطر های احتمالی جهت نصب و راه اندازی دوربین مداربسته به ما کمک کند:

هزینه‌های از دست دادن:
 • ارزش دارایی ها و منابع مالی ، فکری و…در موقعیت مورد نظر چقدر می باشد؟
 • تأثیر قطع فعالیت‌ها در موقعیت مورد نظر چه میزان می باشد؟
مکان:
 • وضعیت حفاظت و امنیت فیزیکی موقعیت مورد نظر از لحاظ کیفی و کمی چگونه است؟
 • آیا موقعیت مورد نظر در منطقه ای با احتمال وقوع خطر ، جرم و جنایت بالا قرار دارد؟
 • آیا شرایط محیطی ناسازگار درموقعیت مورد نظر وجود دارد؟
تصرف:
 • آیا موقعیت مورد نظر برای مدت طولانی خالی بوده است؟
 • آیا موقعیت مورد نظر دارای عوامل نگهبان، سرایدار یا حراست است؟
 • آیا موقعیت مورد نظر در مکان عمومی قرار دارد؟
سابقه تهدید و سرقت:
 • آیا سابقه تهدید و سرقت در این مکان وجود داشته است؟
 •  روش سرقت یا سابقه تهدید در موقعیت مورد نظر چگونه بوده است؟

نتایج حاصل از این ارزیابی برای انتخاب نوع مناسب سیستم دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی می توان گفت قبل از شروع یک پروژه باید تمامی ریسک ها و خطرات احتمالی پروژه ارزیابی شود.نظرات کارفرما گرفته شود.سپس بر اساس موارد ذکر شده در بالا ، طراحی و نصب دوربین مداربسته انجام شود.

نکته : جهت ارزیابی احتمال خطر به استاندارد ملی ایران شماره ۱۳۲۴۵ در وبسایت http://standard.isiri.gov.ir مراجعه کنید.

۲- بازدید محل

پس از اینکه موقعیت و مکانی که قرار است نصب دوربین مداربسته در آن انجام شود مشخص شد،بهتر است بازدید از محل انجام شود. این کار به ‌منظور آشنا شدن و تسلط طراح سیستم مداربسته با جزئیات پروژه که در زیر آورده شده است انجام می شود

 • موقعیت مکان منتخب.
 • محدودیت‌های دسترسی.
 • محل قرارگیری اجزای کلیدی سیستم مداربسته (دوربین‌ها ، دستگاه ضبط تصاویر، منابع تغذیه و غیره).
 • عوامل محیطی شامل روشنایی محیط در حالت‌های روز و شب.
  باید توجه کرد که بازدید از موقعیت پروژه به تنهایی برای طراحی سیستم مداربسته کافی نمی باشد.عوامل مهم دیگری نیز از قبیل میزان منابع مالی مورد نیاز برای انتخاب تجهیزات مداربسته ، شرایط محیطی و درخواست های مدنظر کارفرما ، باید مدنظر قرار گیرد.
  اگر مکانی که دوربین های مداربسته قرار است در آن نصب شود هنوز ساخته یا تکمیل نشده است دو کار باید انجام شود.ابتدا بازدید اولیه جهت انتخاب مسیر کابل کشی ها و جانمایی تجهیزات مداربسته و سپس بازدید نهایی بعد از تکمیل ساخت موقعیت مورد نظر انجام شود.

۳- طراحی فنی و جانمایی تجهیزات بر روی نقشه

یکی از مراحل مهم در نصب دوربین مداربسته ، طراحی فنی و جانمایی تجهیزات می باشد.زمانی‌که بازدید محل تکمیل شد ، سیستم دوربین مداربسته می‌تواند طراحی گردد و لازم است یک طرح پیشنهادی از سامانه نظارت تصویری و مشخصات آن آماده گردد.

طراحی فنی در نصب دوربین مداربسته

طراحی باید بر اساس موارد گفته شده در مقاله ۱۰ عامل کلیدی در خرید، نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و همچنین عواملی که در بند های بالاتر توضیح داده شد انجام شود. در این مرحله نقشه موقعیت مورد نظر که شامل محل اجزای اصلی سیستم مداربسته مانند دوربین، دستگاه ضبط تصویر ، اتاق‌ مانیتورینگ ، منابع تغذیه ،نمایشگر، هارد دیسک ، اتصالات و غیره است ، تهیه می‌شود.

۴- اطمینان از صحت طراحی

پس از طراحی سیستم مداربسته در موقعیت مورد نظر و تهیه نقشه جانمایی تجهیزات ، باید یک طرح آزمون جهت اثبات مناسب بودن آن ، قبل از نصب و راه اندازی سیستم مداربسته ارائه شود.
این طرح آزمون باید شامل همه جنبه‌های مهم سیستم مداربسته، مثل: کیفیت تصویر، اتصالات، پوشش مکان، دید دوربین و غیره باشد. این کار برای این است که نشان دهیم سیستم مداربسته طراحی شده می‌تواند رضایت کارفرما را در مرتفع شدن نیازهای خود، جلب نموده و اثبات کند که کاملاً متناسب باهدف موردنظر است.

۵- نصب و پیاده سازی سیستم دوربین مداربسته

ارزیابی احتمال خطر، طراحی سیستم مداربسته شامل بازدید محل ، طراحی فنی و جانمایی بر روی نقشه و مراحل اطمینان از صحت طرح، باید نقش کمک کننده به نصب دوربین مداربسته را ایفا کند.

نصب دوربین مداربستهدر این گام، استفاده از نیروی انسانی ماهر ، ابزار آلات استاندارد نصب دوربین ، زمانبندی دقیق اجرای پروژه و رعایت تمامی استاندارد ها در اجرای پروژه ، باید در نظر گرفته شود.
پس از تکمیل شدن نصب و راه اندازی دوربین مداربسته، آزمون‌های راه‌اندازی باید جهت تایید عملکرد سیستم مداربسته اجرا گردد. به محض اینکه این مرحله با موفقیت تکمیل شد، سیستم می‌تواند به طور رسمی از طرف شرکت شما به مالک تحویل داده شود.

۶- مستندسازی

مستندسازی باید به‌طور کامل از مراحل طراحی و نصب دوربین مداربسته پشتیبانی کند. بهتر است این مستندات توسط کارفرما جمع‌آوری و نگهداری شوند. ارزیابی احتمال خطر، مستندات اولیه درخواست کارفرما، بازدید از سایت، طراحی سیستم مداربسته، نقشه سایت و طرح آزمون بهتر است همراه با مستندات زیر به کارفرما تحویل شود :

 • نتایج آزمون، نقشه های As Built موقعیت مورد نظر.
 • آموزش، راهنما و مستندات پشتیبانی وغیره.
 • برنامه نگهداری شامل بازدیدهای دوره‌ای و نظافت و غیره.

امیدواریم مقاله ۶ گام مهم در نصب دوربین مداربسته ، برای شما مفید بوده باشد.

حتما نظرات و سوالات خود را در قسمت نظرات، با ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند