ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته

ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته

04:00590۰

همانطور که در مقالات قبلی با عنوان انتخاب تجهیزات سیستم مداربسته و انتخاب نمایشگر سیستم های مداربسته به اهمیت انتخاب تجهیزات مناسب برای انجام پروژه های حفاظتی مبتنی بر دوربین مداربسته اشاره گردید ، قصد داریم در این مقاله نیز نحوه انتخاب ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته و میزان فضای مناسب مطابق با استاندارد های بین المللی را بررسی و بهترین راهکار پیرامون این موضوع را ارایه نماییم.

ذخیره سازی تصاویر:

یکی از مهم ترین موارد بعد از انتخاب نوع و مدل دستگاه ضبط تصاویر ( NVR یا DVR ) ، تخمین میزان حافظه مورد نیاز برای ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته می باشد.

برای بدست آوردن میزان حافظه مناسب ، روش ها و راهکار های متعددی از قبیل نرم افزار های آنلاین محاسبه ظرفیت ذخیره سازی ، ماشین حساب های مختلف ذخیره سازی سیستم های  cctv ، فرمول های متعدد و … وجود دارد که در این مقاله به تفسیر در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

محاسبه فضای ذخیره سازی دوربین مداربسته - هارد دیسکظرفیت ذخیره مورد نیاز برای سامانه های نظارت تصویری به عوامل مختلفی بستگی دارد که ذیلاً مهم ترین آنها گردآوری شده است.

سایز فریم (قاب):

این مقدار اندازه میانگین هر تصویر ضبط شده است. تصویر واقعی تابعی از قدرت تفکیک پذیری تصویر(رزولوشن) و میزان و نوع فشردگی تصویر می باشد. به عنوان مثال بیت ریت دوربین دیجیتال با وضوح HD در حدود ۱۰۲۴ کیلوبیت بر ثانیه (kBps)  می باشد.

فریم بر ثانیه (fps):

تعداد تصاویر ثبت شده در هر ثانیه توسط یک دوربین می باشد. به عبارت دیگر هر تصویر متحرک از تعدادی تصویر ثابت تشکیل شده است که به صورت متوالی به نمایش در آمده اند. فریم های ثبت شده در یک ثانیه پس از اتصال به یک دیگر تشکیل تصاویر متحرک نمایش داده شده یک دوربین مدار بسته را نشان میدهد.

تعداد دوربین ها:

یکی از عوامل مهم در تخمین میزان حافظه مورد نیاز , تعداد دوربین های موجود یا طراحی شده در سامانه نظارت تصویری می باشد.

تعداد روزها:

تعداد روزهای مدنظر جهت ضبط تصاویر می باشد.

در حالت کلی فرمول ذیل جهت برآورد مقدار حافظه مورد نیاز برای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد:

۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰  / (۳۶۰۰*۲۴*تعداد دوربین * تعداد روز*(۸/بیت ریت دوربین)) = میزان حافظه مورد نیاز

به عنوان مثال میزان حافظه مورد نیاز برای تعداد ۱ عدد دوربین ۲ مگاپیکسل برای یک روز ، با استفاده از فرمول بالا ، تقریباً ۲۲ گیگابایت می باشد.

شایان ذکر است همانگونه که در ابتدای این مقاله نیز اشاره گردید ، در حال حاضر نرم افزار ها و ماشین حساب های مختلفی از سوی شرکت ها و برند های معروف فعال در حوزه سیستم مداربسته طراحی گردیده و موجود می باشد که نحوه محاسبه میزان حافظه مورد نیاز را تا حدودی تسهیل می نماید.

امیدواریم مقاله ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته وب سایت ما برای شما مفید بوده باشد.

حتما نظرات و سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند