طبقه بندی دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطی

انواع دوربین مداربسته براساس شرایط محیطی

44:00608۲

در مقاله طبقه بندی دوربین های مداربسته بر اساس کاربرد ، دیدیم که دوربین ها بر اساس شکل ظاهری و نوع کاربری به انواع مختلفی مثل دام ، بولت و … تقسیم بندی می شوند. در این مقاله سعی داریم انواع دوربین مداربسته براساس شرایط محیطی را با شما به اشتراک بگذاریم.

پس از مطالعه این مقاله شما می توانید ضمن شناخت برخی اصطلاحات سیستم های مداربسته ( IP ، IK و … )، بر اساس شرایط پروژه، نوع دوربین مناسب و مدنظر خود را انتخاب نمایید.
دانستن انواع دوربین مداربسته براساس شرایط محیطی ، یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب نوع دوربین می باشد. چرا که در صورت نداشتن اطلاعات کافی در خصوص نوع دوربین و شرایط محیطی که قرار است دوربین در آن نصب شود، شما دچار مشکل خواهید شد.

انواع دوربین مداربسته براساس شرایط محیطی

۱. دوربین های ضد ضربه

دوربین های ضد ضربه ( Vandal Proof ) نوعی از دوربین ها هستند که مقاومت بالایی در برابر ضربات فیزیکی مستقیم دارند. جالب است بدانید که در ایران، این اصطلاح به اشتباه رایج شده که دوربین با جنس بدنه فلزی، وندال است.

دوربین های ضد ضربه در انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطیدوربین های ضد ضربه نمی توانند مقاومتی در برابر شلیک گلوله داشته باشند و برای این منظور باید از دوربین های ( Bullet Proof ) استفاده کرد.

برای مشخص کردن میزان مقاومت بدنه دوربین در برابر ضربات فیزیکی، از استاندارد IK استفاده می شود.

در جدول زیر جزئیات اعداد مربوط به این استاندارد ، آورده شده است.

استاندارد IK
۲. دوربین ضد آب

دوربین های ضد آب ، یکی دیگر از انواع دوربین ها ، در طبقه بندی انواع دوربین مداربسته براساس شرایط محیطی هستند.
اصطلاح ضد آب به طور کلی تصورات متفاوتی را در ذهن ما ایجاد می کند. در واقع نمی توان هیچ پوششی را به طور مطلق ضد آب فرض کرد؛ اما می توان درجه مقاومت آنها را در مقابل نفوذ آب بررسی کرد.

دوربین ضد آب در انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطیمقاومت تجهیزات در برابر نفوذ آب و گرد و خاک از طریق استاندارد IP ( Ingress Protection ) مورد بررسی قرار می گیرد. IP درجه حفاظت تجهیزات در مقابل ورود گرد و خاک و آب و رطوبت است. عدد اول درجه حفاظت در مقابل ورود ذرات جامد و عدد دوم بیانگر درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب و رطوبت است.

IP درجه حفاظت تجهیزات در مقابل ورود گرد و خاک و آب و رطوبتدوربین های ضد آب به طور عمومی IP بالاتر از ۶۵ دارند. چرا که پوششی با این درجه از مقاومت، می تواند از نفوذ آب باران جلوگیری نماید. در جدول زیر ، استاندارد IP با جزئیات اعداد، آورده شده است.

استاندارد IP با جزئیات اعدادبه طور مثال یک دوربین با استاندارد IP65 :
 • دوربین در برابر نفوذ گرد و غبار حفاظت کامل دارد.
 • دوربین در برابر نفوذ آب از همه طرف و بدون فشار، حفاظت کامل دارد.

۳. دوربین دید در شب

واژه IR ( Infra Red ) به معنای طیف مادون قرمز است. دوربین های دید در شب از طریق استفاده از LED های مادون قرمز، محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان تصویربرداری در شب را فراهم می کنند.

IR ( Infra Red ) یا طیف مادون قرمز دوربین های دید در شب

جالب است بدانید امواج مادون قرمز به وسیله چشم انسان قابل رویت نیستند و برد کمتری نسبت به نور مرئی دارند. همچنین این امواج قابلیت عبور از شیشه های ذخیم را ندارند و قابلیت شناسایی رنگ ها از طریق آن امکان پذیر نیست؛ به همین علت تصاویری که توسط دوربین های IR در تاریکی ضبط می شود، به صورت سیاه و سفید است.

یک نتیجه گیری مهم
در طبقه بندی انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطی استفاده از دوربین مداربسته دید در شب با توجه سادگی و کم هزینه بودن، رایج است، ولی این شکل از دید در شب دارای نقاط ضعف هم می باشد:
 • بزرگترین نقطه ضعف دید در شب ( IR ) ، اشباع شدن تصویر به واسطه نزدیک شدن اجسام یا افراد به دوربین است. به دلیل پرتاب نور بالا در دوربین های دید درشب و سیاه و سفید بودن تصاویر، در صورت نزدیک شدن افراد یا اشیاء به دوربین، ممکن است صورت آنها به طور کامل روشن به نظر برسد. این موضوع امکان تشخیص چهره فرد را سخت می کند. مکانیزم Smart IR برای جبران این نقطه ضعف ایجاد شده و با تنظیم IR، از اشباع شدن تصویر جلوگیری می کند.
 • سطح فلزی یا شیشه ای نور مادون قرمز را متفاوت از نور مرئی منعکس می کند. این موضوع باعث می شود امکان دیدن اجسام پشت شیشه کاهش یابد یا پلاک خودرو به علت انعکاس نور مادون قرمز، روشن دیده شود.
 • انتشار امواج مادون قرمز نسبت به نور مرئی کمتر بوده و برد کمتری را ایجاد می کند. در نتیجه در فواصل دور و طولانی از دوربین ، مشکلاتی ایجاد خواهد شد. البته با استفاده از تکنولوژی های جدید، بهینه سازی مناسبی بر روی دید در شب صورت پذیرفته که در برخی موارد برد IR دوربین ها تا ۸۰ متر نیز افزایش پیدا کرده است.

در ادامه مقاله انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطی ، به معرفی انواع دوربین های پلاک خوان، می پردازیم.

۴.دوربین پلاک خوان

دوربین های مداربسته پلاک خوان ، امکان ضبط تصویر پلاک خودور ها را به شما می دهند. اولین خصوصیت مهم این دوربین ها، رزولوشن تصویری بالای آنهاست. یعنی هر چقدر رزولوشن تصویر شما بیشتر باشد، امکان خواندن پلاک برای برد ( مسافت ) بیشتر فراهم خواهد شد.

دوربین پلاک خوان یکی از انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطیدر صورتی که از دوربین آنالوگ برای خواندن پلاک استفاده می کنید، امکان دسترسی به رزولوشن بیش از TVL 720 وجود ندارد. این رزولوشن تقریباً برابر ۰.۵ مگاپیکسل در سیستم های تحت شبکه است که اصلاً رزولوشن مناسبی نیست. با انتخاب دوربین های تحت شبکه ، می توان رزولوشن بالاتری را جهت رویت پلاک خودور ها دریافت کرد.

نکته مهم:

یکی از خصوصیات مهم دوربین های پلاک خوان ، مکانیزم WDR ( Wide Dynamic Range ) می باشد. این مکانیزم کمک زیادی به جلوگیری از تاثیرات منفی ناشی از متفاوت بودن منابع نوری می کند.

مکانیزم WDR ( Wide Dynamic Range ) دوربین های پلاک خوانیکی از مواردی که باید در استفاده از تجهیزات دوربین مداربسته پلاک خوان مدنظر قرار گیرد، ایجاد بانک اطلاعاتی مناسب است. به طوری که بانکی متشکل از لیست پلاک های ورودی و خروجی از محدوده مدنظر ما، می تواند در مواقع ضروری، کمک شایانی به ما نماید.

امیدواریم ضمن مطالعه مقاله انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطی ، نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مقاله اعلام نمایید.
در مقاله آتی و در ادامه این مبحث، به دوربین های مداربسته حرارتی ، دوربین های بیسیم ، دوربین های چشم ماهی و کاربرد های آنها بر اساس شرایط محیطی ، خواهیم پرداخت.

۵.دوربین های حرارتی

دوربین های مداربسته حرارتی ( Thermal CCTV Camera ) ، دوربین هایی هستند که تصاویر خود را به جای نور ، با توجه به شکل حرارتی ، می سازند.

دوربین های مداربسته حرارتی ( Thermal CCTV Camera )

از لحاظ ساختاری ، دوربین های حرارتی ساختاری تقریباً مشابه با دوربین های معمولی دارند.
این دوربین ها از طریق یک لنز، پرتو های گرمایی منتشر شده توسط اجسام را بر روی چیپ تصویر گرمایی ، متمرکز می کند. در چیپ تصویر این دوربین ها، به جای دیود حساس به نور از دیود های حساس به پرتو گرمایی استفاده می شود.
این دیود ها پس از برخورد پرتو های گرما ، مقداری ولتاژ ایجاد می کنند که در نهایت به اطلاعات دیجیتال یا سیگنال های آنالوگ تبدیل می شود و شما می توانید تصاویر را مشاهده کنید.
نکته قابل توجه ، این است که این دوربین ها بیشتر قابلیت ردیابی و تشخیص دارند و در مکان های دارای حساسیت امنیتی بالا ، نصب می شوند.

تصاویر دوربین های مداربسته حرارتی ( Thermal CCTV Camera )

نتیجه گیری مهم

در مجموع می توان نقاط قوت و ضعف این دوربین ها را اینگونه بیان کرد:

نقاط قوت
 • دوربین های حرارتی امکان تشخیص موجودات زنده و خودروها را تا برد بسیار بالا فراهم می کنند.
 • دوربین های حرارتی امکان تشخیص و مکان یابی موجودات زنده و خودروها را در شرایط بد آب و هوایی ایجاد می کنند.
 • دوربین های حرارتی می تواند امکان دسترسی به اطلاعات حرارتی محیط را فراهم کند. این اطلاعات می­تواند کاربردهای مهم و خاصی داشته باشد. برای مثال زنده بودن یک جسم یا موجود را نشان دهد. یا روشن بودن یک خودروی بی حرکت را تشخیص دهد.
نقاط ضعف
 • دوربین های حرارتی، رزولوشن بسیار محدودی دارند (نهایتا تا ۲۸۸*۳۸۴) که در تشخیص جزئیات تصویر شما را با مشکل رو به رو خواهد کرد.
 • دوربین های حرارتی با توجه به دادن تصویر حرارتی از صورت، نمی­توانند امکان تشخیص هویت افراد را ایجاد کنند.
 • دوربین های حرارتی به نسبت دوربین های معمولی، پر هزینه هستند.

۶.دوربین های بیسیم

دوربین های مداربسته بیسیم به طور کلی به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند. هر یک از این سیستم ها از تکنولوژی کاملاً متفاوتی برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند.

دوربین بیسیم آنالوگ

دوربین بیسیم آنالوگ از طریق تبدیل سیگنالهای تصاویر به سیگنال های رادیویی امکان انتقال آنها را فراهم می آورد. خروجی فرکانسی این دوربین ها با توجه به برد آنها متفاوت است اما امروز استفاده از آنها تا حد زیادی محدود شده است.

دوربین بیسیم آنالوگ

دوربین های بیسیم آنالوگ در کنار سادگی و ارزان قیمت بودن اشکالات زیادی دارند که کاربرد آنها را محدود می کند.

در مرحله اول، سیگنال این دوربین ها به شدت به شرایط محیطی و نویزهای الکترومغناطیسی حساس است. در واقع در صورتی که موانع موجود در راه زیاد باشند یا شرایط جوی مرطوبی در محل وجود داشته باشد سیگنال دوربین به شدت افت خواهد کرد.

در مرحله دوم برندهای معتبر دوربین های مداربسته امروزه کمتر تمایلی برای تولید این دسته از دوربین های نشان می­دهند . متاسفانه تنها دوربین های بی سیم قابل دسترسی در بازار ایران دوربین های با برندهای ناشناخته است که معمولا عمر مفید بالایی نیز ندارند.

دوربین بیسیم دیجیتال

دوربین های تحت شبکه بیسیم معمولاً از تکنولوژی وای فای (Wifi) برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند. این تکنولوژی امکان انتقال حجم بسیار بیشتری از اطلاعات با سرعتی به مراتب بالاتر را فراهم می کند.

دوربین بیسیم دیجیتال

فرستنده های دیجیتال حساسیت کمتری نسبت به نویز و شرایط محیطی دارند. البته معمولا دوربین هایی که خود دارای آنتن وای فای هستند از برد انتقال زیادی برخوردار نیستند و برای استفاده حرفه ای از دوربین های به صورت بیسیم باید از آنتن های حرفه ای دیجیتال استفاده شود.

کاربری دوربین های بیسیم خیلی محدود تر از دوربین های عادی مداربسته است. این موضوع یک دلیل منطقی دارد. این دوربین های به صورت کلی از ثبات زیاد مناسبی برخوردار نیستند. به ویژه در مورد دوربین های بی سیم آنالوگ این موضوع به مراتب قابل درک تر می باشد.

۷.دوربین های چشم ماهی

اصطلاح چشم ماهی معادل فارسی شده اصطلاح Fisheye است. حدس زدن رابطه این دوربین ها و چشم ماهی کار سختی نیست. دوربین های چشم ماهی در واقع یک دوربین عادی شبکه هستند که به لنز چشم ماهی مجهز شده و قابلیت دریافت تصاویر در تمامی زوایا را دارد.

دوربین های چشم ماهی یا دوربین مداربسته fisheye

در آخرین بخش از انواع دوربین مداربسته براساس شرایط محیطی ، می خواهیم به الزامات و استاندارد های نصب دوربین های چشم ماهی اشاره کنیم.

دوربین های چشم ماهی کاربردهای گسترده ای دارند. این دوربین ها می توانند در محیطهای وسیع سطح تصویری بسیار مناسب در تمامی جهات برای شما ایجاد کنند. این قابلیت می تواند لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین برای پوشش دادن یک محیط را از بین ببرد.

استفاده از این دوربین ها در محیط­هایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که دوربین ها چشم ماهی معمولا فاقد دید در شب هستند و در نور کم نیز تصویر مناسبی ایجاد نخواهند کرد پس بهتر است از نور محیطی مناسب در محل نصب دوربین اطمینان حاصل کنید.

محل نصب دوربین چشم ماهی

نتیجه گیری مهم :

گرچه استفاده از دوربین های چشم ماهی بسیار کم هزینه و مفید است اما محدودیت هایی نیز در نصب این دوربین ها وجود دارد.

معمولا نصب دوربین چشم ماهی در این محل ها توصیه نمی شود:
 • کم بودن یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع سقف

با توجه به نوع دید لنز دوربین های چشم ماهی معمولا این دوربین ها در ارتفاع بین ۳ تا ۶ متر بهترین تصویر را برای شما ایجاد می­کنند. در صورت کم بودن یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع شما تصویر مناسبی از محل نخواهید داشت.

 • هم سطح نبودن سقف

سقف محل نصب دوربین باید تا جای ممکن هم سطح باشد. هم سطح نبودن سقف باعث خواهد شد شما بخش زیادی از زاویه دید دوربین خود را از دست دهید.

 • کم بودن نور محیط

با توجه به فاصله کانونی کم لنز دوربین ها چشم ماهی و شکل لنز آنها این دوربین ها معمولا به نور بیشتری نسبت به دوربین ها معمولا نیاز دارند. استفاده از این دوربین ها در محیطهای کم نور توصیه نمی شود.

 • محیط های بیرونی

دوربین های چشم ماهی عموما ضدآب نیستند و لنز آنها نیز به شدت به گرد و غبار حساس است. به صورت کلی استفاده از این دوربین ها در محیطهای بیرونی توصیه نمی شود.

زاویه دید دوربین های چشم ماهی

زاویه دید دوربین های چشم ماهی با توجه به ثابت بودن لنز آنها همواره ثابت است. برای گرفتن بهترین زاویه دید از دوربین های چشم ماهی باید حتما آنها را در ارتفاعی مناسب نصب کرد. نصب این دوربین ها در ارتفاع کمتر از ۳ متر بر روی سقف توصیه نمی­شود.

امیدواریم پس از مطالعه مقاله انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطی ، بتوانید نوع دوربین مورد نظر خود را با آگاهی بهتری انتخاب نمایید.

لطفاً نظرات و سوالات خود را در خصوص این مقاله ، با کارشناسان فنی ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

2 Comments

 1. يدالله امامی

  با سلام و عرض احترام
  به نظرم عنوان انتخاب شده برای این مقاله عنوان زیاد مناسبی نیست. چون طبقه بندی معرفی شده به غیر از چند مورد اساسا ارتباطی با عوامل محیطی پیدا نمی کند!

   1. سلام دوست عزیزم ، منظور از شرایط میحطی تو این مقاله صرفاً شرایط آب و هوایی نیست، بلکه مراد بیشتر محیطی است که دوربین در آنجا نصب می شود .

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند