انواع دوربین های مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت ( بخش دوم )

انواع دوربین های مداربسته براساس تکنولوژی ساخت [ Analog , HD , IP ] (بخش دوم)

10:04617۰

در مقاله انواع دوربین های مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت ، در سه بخش به معرفی سیستم مداربسته تحت شبکه یا دیجیتال، آنالوگ و آنالوگ اچ دی می پردازیم.

در بخش اول سیستم مداربسته آنالوگ را بررسی کردیم.در این مقاله سعی داریم به یکی دیگر از انواع سیستم دوربین های مداربسته یعنی سیستم مداربسته دیجیتال ( تحت شبکه ) بپردازیم. مزایا و معایب آن را مشخص و اجزای تشکیل دهنده سیستم دیجیتال را معرفی کنیم.
امید است که تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

سیستم مداربسته دیجیتال ( تحت شبکه )

در سیستم مداربسته تحت شبکه ، از پروتکل های شبکه های کامپیوتری برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. تمامی اطلاعات مرتبط با سیستم مداربسته به صورت دیجیتال انتقال پیدا کرده و ضبط می شود. دوربین های تحت شبکه یکی از انواع دوربین های مداربسته هستند که در سال های اخیر مورد استقبال کابران قرار گرفته است.

سیستم مداربسته دیجیتال ( تحت شبکه )

مزایای سیستم مداربسته دیجیتال

 1. عدم وجود محدودیت در کیفیت تصویر :

  دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای کیفیت مناسبی بوده و محدودیت خاصی برای کیفیت تصویر وجود ندارد. بسته به موقعیت و فضایی که دوربین می بایست پوشش دهد و موارد مدنظر کارفرما، کیفیت تصاویر نیز قابل تنظیم و انتخاب است.

 2. انعطاف پذیری بالا از جهت تنظیمات :

  ایجاد تغییرات در طراحی در مراحل ابتدایی پروژه و حتی پس از طراحی، سخت و نشدنی نیست. در واقع دست شما برای انتخاب طرح ها و راهکار های مناسب باز است.

 3. کاهش مصرف کابل :

  با توجه به اینکه اکثر تجهیزات تحت شبکه موجود در بازار دارای قابلیت POE می باشند، میزان مصرزف کابل تا حدودی کاهش می یابد. همچنین با طراحی مناسب و استفاده از سایر تجهیزات مثل سوئیچ شبکه، می توان میزان مصرف کابل را کاهش داد.

 4. تاثیر پذیری پایین از نویز های محیطی :

  سیستم مداربسته دیجیتال در مقایسه با سایر انواع دوربین های مداربسته ، تاثیر پذیری کمتری نسبت به نویز های الکترومغناطیسی دارند.

اجزای اصلی سیستم مداربسته دیجیتال

 • دوربین مداربسته تحت شبکه
 • دستگاه ضبط تصاویر ( NVR یا Server )
 • سوئیچ شبکه
 • کابل شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه یا دیجیتال - انواع دوربین های مداربسته

جالب است بدانید انواع دوربین مداربسته با تکنولوزی دیجیتال ، با برند های معروف و تولیدکنندگان بزرگی در دنیا وجود دارند.در مقالات آتی قول می دهیم که به معرفی برخی برند های شاخص و محصولات آنها بپردازیم.

اجزای جانبی سیستم مداربسته تحت شبکه

 • هارد دیسک
 • منبع تغذیه دوربین
 • اتصالات شبکه
 • پچ کورد ، پچ پنل ، کیستون و …
 • اقلام مصرفی از قبیل داکت ، لوله فلکسی ، لوله فلزی ، باکس فلزی یا پلاستیکی و …

نکته قابل توجه :

در پروژه های نصب و راه اندازی انواع دوربین های مداربسته ( آنالوگ یا دیجیتال ) ، استفاده از تجهیزات زیر توصیه می شود.
 • یو پی اس ( منبع تغذیه بدون وقفه )
 • رک
 • میکروفون

تعاریف اجزای اصلی سیستم مداربسته دیجیتال

۱. دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه ( NVR )

دستگاه NVR ( Network Video Recorder ) همانند دستگاه DVR در سیستم مداربسته آنالوگ ، هسته مرکزی سیستم مداربسته دیجیتال می باشد.

دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه ( NVR )جالب است بدانید در صورت POE بودن دستگاه NVR ، شما می توانید بدون استفاده از منبع تغذیه ، دوربین ها را به آن متصل نمایید. در دسته بندی دوربین های مداربسته ، اکثر دوربین های دیجیتال ، دارای قابیلت POE هستند.

وظایف دستگاه NVR
 • ضبط تصاویر دوربین های متصل به NVR
 • ایجاد امکان مشاهده تصاویر به صورت یکپارچه
 • ایجاد امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات ضبط تصاویر
 • تغذیه دوربین ها (در صورت POE بودن NVR و دوربین ها )
 • ایجاد امکانات مرتبط با پردازش تصویر

نکته قابل توجه :

دستگاه های NVR معمولاً بر اساس دو ویژگی تقسیم بندی می شوند.
 1. بر اساس تعداد کانال ها ( دستگاه های ۴، ۸، ۱۶، ۳۲ ، ۶۴ ، ۱۲۸ کانال ) که بیاگر تعداد دوربین های متصل به NVR می باشد.
 2. پهنای باند ورودی دستگاه که بیانگر میزان توانایی دستگاه NVR در پردازش اطلاعات ورودی می باشد.

۲. دوربین مداربسته دیجیتال

یکی از پرکاربرد ترین انواع دوربین های مداربسته ، دوربین های تحت شبکه ( Ip Camera ) می باشند. این دوربین ها از طریق یک حسگر الکترونیکی ( Imaging Sensor ) ، تصاویر دریافتی را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کنند.

دوربین مداربسته دیجیتال

دوربین های تحت شبکه را می توان نسل جدید دوربین های مداربسته دانست. استفاده از این دوربین ها هر روزه در حال افزایش است و رفته رفته جای دوربین های نسل قبلی خود (دوربین های آنالوگ) را می گیرند.

شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته تحت شبکه ، پروتکلی مختص به خود را در تولید این دوربین ها استفاده می کنند.این موضوع در ابتدا مانع از امکان استفاده از تجهیزات با برند های مختلف در یک پروژه بود؛ در حال حاضر با استفاده از پروتکل ONVIF ، امکان استفاده از مدل های مختلف تجهیزات دوربین و NVR در یک پروژه وجود دارد.

پروتکل ONVIFدر ادامه مقاله انواع تکنولوژی دوربین های مداربسته ، می خواهیم به معرفی پارامتر POE بپردازیم.

دو روش برای تغذیه دوربین های تحت شبکه وجود دارد :
 1. تغذیه از طریق آداپتور یا منبع تغذیه
 2. تغذیه از طریق کابل شبکه با استفاده از قابلیت POE

در صورت تغذیه POE شما دیگر نیازی به استفاده از آداپتور ندارید .همچنین این موضوع باعث می شود هزینه های شما در خرید کابل برق ، آداپتور و هزینه های کابل کشی، کاسته شود.

تغذیه از طریق کابل شبکه با استفاده از قابلیت POE

البته تمامی تجهیزات مداربسته ( سوئیچ و دوربین ها ) می بایست POE را پشتیبانی نموده تا مشکلی بوجود نیاید.

نکته قابل توجه :

یکی از مهم ترین قابلیت های سیستم های مداربسته دیجیتال ، امکان استفاده از نرم افزار های مدیریت تصاویر می باشد. این نرم افزار ها قابلیت های بسیار زیادی از قبیل تشخیص چهره ، فنس مجازی ، شمارش افراد ، سیستم پلاک خوان و … را به سیستم اضافه می کنند.

نرم افزار ها قابلیت پشتیبانی از انواع دوربین های مداربسته را با برند های مختلف دارند.

نرم افزار های مدیریت تصاویر برای انواع دوربین های مداربسته

برای بکارگیری از نرم افزار در سیستم تحت شبکه ، به جای دستگاه NVR ، دستگاه سرور مورد نیاز است. سرور ها می توانند علاوه بر پردازش سیستم ، کار ذخیره سازی تصاویر را نیز انجام دهند.
جالب است بدانید در حال حاضر نرم افزار های مدیریت تصاویر در انواع و برند های مختلف با نسخه های متفاوت به مشتریان فروخته می شود.
شاید مهم ترین ویژگی که استفاده از این نرم افزار ها را محدود کرده است ، هزینه مربوط به لایسنس برای دوربین ها و هزینه خرید دستگاه سرور می باشد.

در آخرین بخش از مقاله انواع تکنولوژی دوربین های مداربسته ، توضیحاتی در مورد کابل شبکه ارائه می کنیم.

۳. کابل شبکه

کابل شبکه یا به هم تابیده ، برای انتقال دیجیتال اطلاعات به کار برده می شود. این کابل ها از هشت رشته سیم که به صورت دو به دو در هم تابیده شده اند، تشکیل شده است.

کابل شبکه یا به هم تابیده-

با توجه به اینکه میزان فرکانس قابل پشتیبانی در انواع کابل شبکه متفاوت است، حجم اطلاعات قابل انتقال نیز متفاوت است. کابل های شبکه دارای انواع مختلفی بوده که در زیر آورده شده است.

 • CAT-3 : این کابل حداکثر از فرکانس ۱۰ مگاهرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال تا ۱۰Mbps را برای آن فراهم می آورد. امروزه با توجه به محدودیت زیاد حجم قابل انتقال توسط این کابل استفاده از آن منسوخ شده است.
 • CAT-5 : این کابل حداکثر از فرکانس ۱۰۰مگا هرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال اطلاعات تا ۱۰۰Mbps را برای آن فراهم می کند.
 • CAT-6 : در ابتدا فرکانس قابل پشتیبانی این کابلها تا ۲۵۰مگا هرتز بود اما با معرفی زیر مجموعه های جدید این کابل ها با عنوان CAT-6e و CAT-6a، امکان پشتیبانی از حداکثر فرکانس انتقال ۵۰۰ تا ۶۵۰ مگا هرتز نیز فراهم شد.
 • CAT-7 : این کابل حداکثر از فرکانس ۶۰۰مگا هرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال اطلاعات تا ۱۰Gbps را برای آن فراهم می کند.

در ادامه معرفی انواع دوربین های مداربسته دیجیتال و اجزای تشکیل دهنده آنها، توجه شما را به نکات ضروری زیر جلب می کنیم:

۱. پوشش یا محافظ نقش مهمی در حفاظت انواع کابل دارد.

کابل های شبکه انواع بسیار متنوعی از نظر نوع محافط داشته که رایج ترین آن عبارتند از :
 • کابل UTP : کابل شبکه بدون غلاف محافظ
 • کابل STP : کابل شبکه دارای غلاف محافظ (شیلد دار)
 • کابل S-UTP : کابل شبکه روکش دار بدون غلاف محافظ
 • کابل U-FTP : کابل شبکه با فویل محافظ برای سیم ها
 • کابل SFTP : کابل شبکه دارای غلاف محافظ و روکش زر ورقی

انواع کابل های شبکه-

۲. در سیستم های مداربسته تحت شبکه ، معمولاً طیف محدودی از کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. برای محیطهای داخلی و اداری معمولا از کابل CAT-6 UTP و برای محیطهای بیرونی یا مسیرهای کمی طولانی و یا مسیرهایی که امکان ضربه خوردن به کابل وجود دارد از کابل CAT-6 SFTP استفاده می شود.
۳- کابل CAT-7 هم در صورتی که پهنای باند تصاویر دوربین های مدار بسته زیاد باشد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام آماده سازی بستر شبکه حتما به ظرفیت سوئیچ ها و هماهنگی آنها با کابل باید توجه داشت.

در اینجا بخش دوم مقاله انواع تکنولوژی دوربین های مداربسته ، با معرفی دوربین های مداربسته تحت شبکه یا دیجیتال ، به پایان رسید.

در بخش سوم این مجموعه مقالات ، قصد داریم شما را با تکنولوزی آنالوگ اچ دی آشنا کنیم.
نظرات شما در مورد مقالات تدوین شده از سوی تحریریه فروشگاه اینترنتی هایپر آلارم ، یار همیشگی ما در تولید محتوای با ارزش خواهد بود.

منبع مقاله : IPVM.com

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند