انواع دوربین های مداربسته بر اساس تکنولوژی ساخت

انواع دوربین های مداربسته براساس تکنولوژی ساخت [ Analog , HD , IP ]

18:00600۰

شاید برای شما جالب باشد که بدانید دوربین مداربسته با کاربری نظارتی ، برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ میلادی ، مورد استفاده قرار گرفت. از آن تاریخ به بعد و با پیشرفت تکنولوژی ، انواع تکنولوژی دوربین مداربسته ساخته و وارد بازار شده است.

در این مقاله سعی داریم علاوه بر معرفی تکنولوژی های آنالوگ ، آنالوگ اچ دی و دیجیتال ، به مزایا و معایب هر یک و اجزاء تشکیل دهنده آنها بپردازیم.

سیستم مداربسته با تکنولوژی آنالوگ :

سیستم مداربسته آنالوگ ، قدیمی ترین نوع سیستم های مداربسته هستند که تصاویر دریافت شده توسط دوربین مداربسته به صورت آنالوگ به دستگاه ضبط تصاویر ، انتقال می یابد.

سیستم مداربسته آنالوگامروزه استفاده از این دوربین ها در پروژه ها تقریباً به صفر رسیده و می توان گفت یک تکنولوژی از رده خارج شده است.
جالب است بدانید یکی از مهم ترین مزیت های این دوربین ها ، هزینه پایین خرید سیستم در کنار سادگی آن بوده است.

اجزای اصلی سیستم مداربسته با تکنولوژی آنالوگ :

سیستم مداربسته آنالوگ دارای سه جزء اساسی می باشد.

 1. دوربین مداربسته آنالوگ
 2. دستگاه ضبط تصاویر ( DVR )
 3. کابل تصویر

اجزای جانبی سیستم مداربسته آنالوگ :

 1. هارد دیسک
 2. منبع تغذیه
 3. کابل برق
 4. اتصالات ( کانکتور های BNC )
 5. اقلام مصرفی از قبیل داکت ، لوله فلکسی ، لوله فلزی ، باکس پلاستیکی یا فلزی و …
نکته قابل توجه :

برخی تجهیزات جانبی از قبیل UPS ، رک ، میکروفون و … نیز بر اساس نوع طراحی و نظر کارفرما ، مورد استفاده قرار می گیرد.
پیشنهاد می گردد برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات UPS و ارتباط آن با انواع تکنولوژی دوربین مداربسته، مقاله یو پی اس ( منبع تغذیه بدون وقفه ) را مطالعه کنید.

تعاریف اجزای اصلی سیستم مداربسته آنالوگ :

۱. دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ یک تجهیز الکترونیکی است که تصاویر دریافتی را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می کند. این کار در دوربین های آنالوگ بوسیله حسگر الکترونیکی دوربین ( Imaging Sensor ) صورت می گیرد.

دوربین مداربسته آنالوگاین حسگر یکی از انواع CCD یا CMOS می باشد.این دوربین ها دارای کیفیت تصاویر مناسبی نمی باشند. در دوربین های آنالوگ رزولوشن با معیار TV ( تی وی لاین ) نمایش داده می شود. هر چه TVL دوربین ها بیشتر باشد ، کیفیت آن نیز بالاتر است.

در ادامه مقاله انواع تکنولوژی دوربین مداربسته ، به معرفی سایر اجزا تشکیل دهنده یک سیستم مداربسته آنالوگ می پردازیم.

۲. دستگاه ضبط تصویر ( DVR )

دستگاه DVR ( Digital Video Recorder ) را به زبان ساده می توان هسته مرکزی سیستم مداربسته دانست. در سیستم مداربسته ، ضبط ، پخش ، مدیریت و انتقال تصاویر از طریق DVR انجام می شود.

دستگاه ضبط تصویر ( DVR )

وظایف اصلی دستگاه ضبط تصاویر ( DVR )
 • ضبط تصاویر دوربین های مداربسته
 • مشاهده تصاویر دوربین ها به صورت یکپارچه
 • تنظیم تصاویر دوربین ها
 • امکان اتصال به شبلکه و انتقال تصاویر
 • کنترل دوربین های گردان ( اسپید دام )
نحوه دسته بندی دستگاه های DVR

دستگاه های ضبط تصاویر آنالوگ معمولاً با دو عامل از هم تفکیک می شوند : تعداد کانال و کیفیت ضبط تصاویر DVR ها بر اساس تعداد کانال ( تعداد دوربین های مداربسته متصل به دستگاه DVR ) به ۴ ، ۸ ، ۱۶ و ۳۲ کانال تقسیم بندی می شوند.
از لحاظ کیفیت تصاویر نیز دارای کیفیت های مختلفی از قبیل D1 ، CIF و … می باشند.

درادامه مقاله انواع تکنولوژی دوربین مداربسته ، به معرفی کابل تصویر و ویژگی های آن می پردازیم.

۳. کابل تصویر

کابل تصویر دوربین مداربسته با تکنولوژی آنالوگ ، از نوع کواکسیال است.رایج ترین نوع کابل های کواکسیال که در اکثر پروژه ها استفاده
می شود ، RG59 می باشد.

کابل کواکسیال RG59در سیستم های مداربسته آنالوگ باید از هر دوربین مداربسته ، یک کابل تصویر به صورت مستقیم و مجزا به DVR متصل شود.

جنس کابل کواکسیال :

کابل های تصویر در کیفیت های متفاوتی تولید می شوند که با کیفیت ترین آنها دارای شیلد و مغز مس هستند. قطر مغزی بین ۱.۲ تا ۱.۸ میلیمتر می باشد. جنس مغزی کابل می تواند مسی ، آلومینیومی یا آلیاژ باشد.

در اطراف مغزی کابل ، یک لایه پلاستیکی از جنس فوم قرار دارد که نقش جدا کننده مغزی از شیلد را بر عهده دارد. پس از عایق پلاستیکی ، یک لایه از شیلد بافته شده است.

جنس کابل کواکسیالدر برخی از انواع این کابل ها ، یک لایه فویل نیز بین شیلد و عایق فوم قرار دارد. شیلد و فویل اطراف کابل ، وظیفه جذب نویز را بر عهده دارند. به ویژه در مسیر های طولانی ، ضخامت و جنس شیلد از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهتر است بدانیم نوع کابل مورد استفاده در پروژه ، بر اساس تکنولوژی دوربین مداربسته انتخاب می گردد.

نکته قابل توجه :

کابل های RG59 دارای محدودیت طول تا ۵۰۰ متر هستند. برای استفاده از این کابل ها تا این مسافت ، باید از کابل های با کیفیت ( شیلد و مغز تمام مس ) استفاده کرد. از طریق سایت Coaxial Cable Attenuation(Loss) Calculator می توانید میزان افت سیگنال ایجاد شده در کابل را در متراژ های متفاوت اندازه گیری کنید.

اتصالات رایج دوربین های مداربسته با تکنولوژی آنالوگ

اتصالات رایج دوربین های مداربسته آنالوگرایج ترین اتصالات که در پروژه های نصب دوربین استفاده می شود در این بخش آورده شده است.

 • فیش BNC : برای اتصال کابل تصویر به دوربین و و دستگاه DVR مورد استفاده قرار می گیرد. برای نصب هر دوربین حداقل به دو فیش BNC نیاز خواهید داشت.
 • فیش آداپتوری یا DC : از این فیش برای اتصال سیم برق به دوربین استفاده می شود. در صورتی که آداپتور دوربین را در نزدیکی دوربین نصب کنید نیازی به این فیش نخواهد بود.
 • فیش AV : از این فیش برای اتصال میکروفن به دستگاه DVR یا دستگاه به بلند گو استفاده می شود. گاهی DVR ها با BNC به میکروفن متصل می شوند.

در بخش اول مقاله انواع تکنولوژی دوربین مداربسته ، سعی کردیم سیستم مداربسته آنالوگ را شرح دهیم.پ تا در ادامه به معرفی دوربین های آنالوگ اچ دی و دیجیتال با اجزای مربوط به آنها ، بپردازیم.

با ارائه نظرات و کامنت های خود تیم تحریریه فروشگاه اینترنتی هایپر آلارم را در راستای بهبود کیفیت مقالات یاری نمایید.


[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند