انتخاب نمایشگر مناسب سیستم های مداربسته

انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته

05:37605۲

یکی از ارکان اصلی پروژه های مداربسته، نحوه ارائه تصویر یا به عبارت دیگر انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته برای رویت و بازبینی تصاویر دوربین های مداربسته می باشد.
در فرایند انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته ، در نظر گرفتن عوامل مختلفی از قبیل انتخاب نوع مناسب نمایشگر، در نظر گرفتن فاصله مناسب نمایشگر تا میز مانیتورینگ یا فرد اپراتور مستقر در سالن مانیتورینگ و همچنین برخی ویژگی های فنی نمایشگر ها نظیر اندازه ، گرمای تولیدی ، کنتراست و … اهمیت بسزایی دارد.
همچنین انتخاب نوع تجهیزات نمایشگر می بایست پس از بررسی ماهیت نظارت، شرایط اتاق مانیتورینگ یا سایر فضاهای مورد نظر انجام پذیرد.
این موضوع نیز مدنظر قرار گیرد که صرفاً استفاده از نمایشگر ها محدود به رویت تصاویر دوربین های مداربسته بوده و یا اینکه مقرر است برای نمایش سایر موارد از قبیل مشاهده نقشه ها، پلان های طبقات، لیست و مشخصات المان های سیستم مداربسته ( دوربین ، سوئیچ ، تجهیزات ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته و … )، وضعیت سامانه نظارت تصویری، شرایط اعلام هشدار و … نیز استفاده گردد.

انتخاب نمایشگر سیستم های مداربسته

در این مقاله سعی می شود علاوه بر معرفی تکنولوژی های ساخت نمایشگر ها، به استاندارد های موجود در میزان فاصله اپراتور یا بیننده با نمایشگر و همچنین تعریف قدرت تفکیک پذیری ( رزولوشن ) اشاره گردد.

انواع نمایشگر ( مانیتور ) سیستم مداربسته

انواع نمایشگر یا مانیتور

در یک دسته بندی رایج ، می توان نمایشگر ها را به دو گروه CRT و انواع پنل های مسطح تقسیم بندی نمود که جزئیات آن در جدول ذیل ذکر شده است.

مقایسه مزایا و معایب دوربین ها

قدرت تفکیک پذیری ( رزولوشن ) نمایشگر سیستم مداربسته

به تعداد پیکسل های نمایش داده شده افقی و عمودی بر صفحه، تفکیک پذیری گفته می شود.
هر اندازه توان تفکیک پذیری افزایش یابد، امکان نمایش تصاویر بیشتری روی نمایشگر فراهم می آید و تصویر واضح تر می شود.
صفحات نمایش بر حسب تنظیمات و نوع آنها قدرت تفکیک پذیری متفاوتی دارند.
در انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته باید دقت شود، قدرت تفکیک پذیری نمایشگر باید متناسب با قدرت تفکیک پذیری دوربین های مداربسته و دستگاه ضبط تصاویر ( NVR و DVR ) باشد.

قدرت تفکیک پذیری در انتخاب نمایشگر سیستم مداربستهدر جدول ذیل ، به نمونه هایی از قدرت تفکیک پذیری به همراه فاصله مناسب کاربر یا اپراتور مانیتورینگ با نمایشگر ها، اشاره گردیده است.

فاصله مناسب کاربر یا اپراتور مانیتورینگ با نمایشگر ها در انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته

قدرت تفکیک پذیری به همراه فاصله مناسب کاربر یا اپراتور مانیتورینگ

انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته

در هنگام انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته ، موارد ذیل می بایست مدنظر قرار گیرد:

اندازه

صفحات نمایش مسطح بزرگ و با قدرت تفکیک‌پذیری بالا را می‌توان به‌عنوان صفحه نمایش ماتریسی برای چندین دوربین‌ به‌کار برد.

قدرت تفکیک‌پذیری بالای صفحه نمایش نمی‌تواند قدرت تفکیک‌پذیری تصویربرداری را افزایش دهد.

گرما

میزان گرمایی که یک دستگاه تولید می‌کند، با توجه به اندازۀ تجهیزات و دفعات نمایش افزایش می‌یابد و نه تنها بر راحتی اپراتور، بلکه بر کارایی دستگاه و هزینه تهویه هوا نیز تأثیر می‌گذارد.

رنگ

همۀ انواع صفحات نمایش مدرن دارای قابلیت بازتولید تصویر رنگی با کیفیت مشابه هستند.

روشنایی

مقدار نور خروجی از یک صفحه نمایش بر حسب Cd/m2 می‌باشد.
روشنایی صفحه نمایش باید با شرایط نوردهی محیط مطابقت داشته باشد.
به‌عنوان یک قاعده کلی، سطح روشنایی محتوای نور در یک صفحه نمایش باید با روشنایی صفحه کاغذ سفید رنگ در جلوی صفحه نمایش برابر باشد.
این امر برای جلوگیری از خستگی چشم به علت تغییرات روشنایی است.

کنتراست

نسبت اختلاف بین رنگ سفید و سیاه اندازه‌گیری شده در یک محیط تاریک. این نسبت تأثیر نوردهی در اتاق را حذف می‌کند. همچنین، کنتراست تأثیری غیرمستقیم بر کیفیت تصویر می‌گذارد.

سطح رنگ سیاه

منظور از «سطح رنگ سیاه» در یک نمایشگر، چگونگی دریافت محتوی یک تصویر سیاه و سفید مطلوب در یک محیط با روشنایی معمولی است.

سوختن

اکثر صفحات نمایش ممکن است دچار «سوختن پیکسل» به علت توقف تصویر شوند، این امر زمانی اتفاق می‌افتد که یک تصویر زمینه به‌صورت پیوسته برای مدتی طولانی نمایش داده می‌شود، که می‌تواند علامتی دائمی بر صفحه نمایش بگذارد.
نمایشگرهای پلاسما و CRT دچار سوختن یا توقف دائمی می‌شوند. در ال‌سی‌دی‌ها اثر توقف تصویر در چند ماه برطرف می‌شود. در ویدئو پروژکتورها (با استفاده از فناوری DLP)، توقف تصویر ایجاد نمی‌شود.

امیدواریم مقاله انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته ، برای شما مفید بوده باشد.
حتما نظرات و سوالات خود را قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

2 Comments

 1. هوشنگ شاهمیری

  سلام
  با تشکر از مقالات خوبتون، اگر امکان داره تفاوت مانیتور صنعتی و خانگی را در مقاله ای جداگانه شرح دهید

   1. سلام آقای شاهمیری
    درخواست شما برای ارائه یه مقاله جدید حتما اجابت میشه اما علی الحساب این مطلب رو از ما داشته باشید که مانیتورهای صنعتی به خاطر کاربرد ۲۴ ساعته ای که باید داشتن باشن از نظر قابلیت، اطمینان، سازگاری و عمر بلند مدت بسیار فراتر از مانیتورهای معمولی هستند به همین دلیل قیمت مانیتورهای صنعتی بالاتر از مانیتورهای خانگی است.

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند