اصطلاحات سیستم مداربسته

اصطلاحات پرکاربرد در سیستم مداربسته

14:00675۲

استفاده از سیستم مداربسته از سال های گذشته تا الان ، یه پای ثابت بحث نظارت و ایجاد امنیت در سراسر دنیا بوده .به طوری که با وجود افزایش سرعت پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر ، سیستم مداربسته نیز از لحاظ تکنولوژی بروز شده .در این مقاله می خواهیم اولاً شما رو با اصطلاحات سیستم مداربسته آشنا کنیم. سپس در مقالات بعدی موضوعات طبقه بندی دوربین های مداربسته بر اساس کاربرد آنها ، انواع دوربین های مداربسته بر اساس شرایط محیطی ، انتخاب تجهیزات مداربسته و کاربرد آنها ، انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته و … رو مطرح کنیم.

اصطلاحات دوربین مداربسته

از ویژگی های سیستم های مداربسته میتونیم به ترسوندن مجرمین، جلوگیری از دزدی، افزایش بهره وری، محافظت از اطلاعات، مدیریت از راه دور و در یه جمله ، ساده سازی عملیات حفاظت اشاره کرد.

 

با توجه به فواید نصب و راه اندازی سیستم مداربسته در ساختمان ها و اماکن مورد نظر ما ، تحریریه فروشگاه اینترنتی هایپر آلارم ، قصد داره یه سری مقاله با موضوع سیستم های مداربسته و با اهداف زیر، تدوین کنه.امیدواریم در این مقاله و مقاله های آتی ، ما را همراهی کنید.

 • شاخصی را برای کمک به مشتریان، نصاب‌ها و کاربران برای فهم بهتر موضوع ارائه ‌بدیم.

 • و در نهایت نصاب ها و مصرف کننده ها رو قادر به مقایسه و انتخاب تجهیزات دوربین مداربسته کنیم.

تعاریف و اصطلاحات سیستم مداربسته

سامانه ‎ای شامل دوربین­ های مداربسته، دستگاه ضبط و مدیریت تصاویر ویدئویی و صدا، تعدادی نمایشگر برای مایتورینگ و تجهیزات مربوط به کنترل و انتقال تصویره، که بسته به نوع مکان برای حفاظت و یا نظارت برای یک محل انتخاب میشه.

یه دستگاه الکترونیکیه که سیگنال ویدئویی از یک تصویر نوری ایجاد میکنه. 

قطعه ای عدسی شکله که برای  انتقال نور مناسب بر روی سطح حساس به نور (قطعه تصویربرداری) استفاده میشه.

لنزیست که فاصله کانونی قابل‌تنظیم داره و بنابراین دارای زاویه دید متغیره.

فاصله بین مرکز عدسی تا نقطه همگرایی نور رو میگن و معمولاً بر حسب میلی‎متر محاسبه میشه و بر اساس آن میتونیم  زاویه دید یک دوربین مدار بسته را تشخیص بدیم .

قطعه ای الکترونیکی (چیپ) که نور تابیده شده از لنز را به یه سیگنال الکتریکی تبدیل میکنه.

در اصطلاحات پرکاربرد سیستم مداربسته ، عنبیه یا Iris روزنه ایست متغیر که شدت نور عبوری از لنز و در نتیجه میزان تابش آن به قطعه تصویربرداری را تنظیم میکنه.

حداقل میزان سطح روشنایی (درخشندگی) که چیپ ست تصویر برداری برای تبدیل نور به یک سیگنال الکتریکی نیاز داره. به عبارت دیگه حداقل نوری که دوربین مداربسته می تواند در آن نور، یک تصویر ویدئویی تولید کند.

امکانی در دوربین های متحرک (PTZ) به‌ طوری که اجازه تغییر موقعیت افقی (Pan) ، عمودی (Tilt)  و بزرگ نمایی  لنز در دوربین را ایجاد میکنه.

محفظه‌ای برای محافظت فیزیکی از دوربین در مقابل ضربه ، نفوذ  گرد و غبار و رطوبت .

دستگاهی برای رکورد و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مدار بسته .

در اصطلاحات پرکاربرد سیستم مداربسته  ، به واحد مانیتورینگ شامل تجهیزات نمایش ، کنترل و پایش یه سیستم مدار بسته میگن.
اتاق مانیتورینگ- اصطلاحات دوربین مداربسته

 

به ثبت یا ذخیره‌سازی تصاویر دوربین مدار بسته برای یه زمان از قبل مشخص شده، ثبت رویداد میگن.

تشخیص و آشکارسازی شی یا فردی مشخص (هدف) ، در صحنه به منظور توانمند کردن کاربر برای کشف مطمئن و آسان هدف.

در اصطلاحات سیستم مداربسته ، به معنای شناسایی یه فرد در یه تصویره؛ به طوری که  با احتمال منطقی و بدون شک و تردید اضافی بتونیم اونو شناسایی کنیم.

به مشاهده تعداد، جهت و سرعت حرکت افراد در محدوده یک ناحیه معین گفته میشه به طوری که  کاربر را از حضور اونا مطلع میکنه.

 اندازه تصویر دیجیتال در این سیستم،  ۴۸۶*۷۲۰ پیکسل یا ۴۸۶ خطه و تعداد فریم های هر ثانیه در NTSC ، سی فریمه. رنگ ها در NTSC  گرما و جذابیت بیشتری دارن. این سیستم در مناطقی چون آمریکای شمالی – جنوبی و ژاپن استفاده میشه. در تصویر ویدئویی NTSC از سیستم ۱۶:۹ (شانزده به نه) استفاده میشه و تصویر در آن شکل مستطیل داره.

اندازه تصویر دیجیتال در این سیستم ،  ۵۷۶*۷۲۰ پیکسل یا ۵۷۶ خطه و تعداد فریم ها در هر ثانیه در تصاویر PAL، بیست وپنج فریم است. میزان گرمای رنگ ها در تصاویر PAL متوسط هستن. این سیستم در مناطقی چون اروپا، استرالیا، چین و خاورمیانه استفاده میشه. در تصویر ویدئویی PAL از سیستم ۴:۳ (چهار به سه) استفاده میشه و تصویر در آن تقریبا شکل یک مربع را داره.

رزولوشن- اصطلاحات سیستم مداربسته

سرویس اضطراری سیستم مدار بسته ، یا بخشی از آن که در صورت بروز اشکال انجام می‌شه.

خدمات پشتیبانی یه سیستم مدار بسته، که بر اساس  چک لیست های از قبل تعیین شده و زمان‌بندی مشخص انجام میشه.

نقشه محل، نقشه ایه که جا نمایی مکان و زاویه دید دوربین های مدار بسته را معین میکنه.

طرح سامانه سندیه که شامل جدول نیازها ، نقشه محل  ، محدوده پوشش ، طراحی اتاق کنترل و برآورد قیمته  که در قالب یک طرح جامع برای تصویب به کارفرما ارائه میشه .

نصب شامل تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری یه سیستم مداربسته هست که به‌طور کامل نصب شده و برای پایش یک منطقه امنیتی تعریف شده.

 

امیدواریم آشنایی با تعاریف و اصطلاحات پرکابرد سیستم مداربسته برای شما مفید بوده باشه.

 

 

 

یه پیشنهاد جذاب:

حالا که تا حدودی با اصطلاحات سیستم مداربسته آشنا شدید ، خوبه که یه سری هم به فروشگاه ما بزنید و فروش ویژه دوربین های مداربسته و دزدگیر اماکن رو نگاه بندازید.

پس دست دست نکن و همین الان کلیک کن و همه چی رو با تخفیف استثنایی بخر!!!  

 

 

 

 

حتما نظرات و سوالات خودتون رو راجع به این مقاله، در بخش نظرات،  با ما مطرح کنید تا بتونیم مقالات بهتری رو برای شما بنویسیم.

لینک منابع مقاله : IPVM.com

 

منابع :

[۱]       ISO/IEC 11801, Information technology – Generic cabling for customer premises

[۲]        ISO/IEC 23000 (all parts), Information technology – Multimedia application format (MPEG-A)

 


[تعداد: ۳   میانگین: ۵/۵]

2 Comments

 1. سیامک

  باسلام و تشکر بابت مقاله خوبتون
  می خواستم بدونم چگونه یه لنز مناسب برای دوربین مداربسته انتخاب کنم؟

   1. سلام سیامک جان ممنون از نظرتون
    می بایست نسبت به موقعیت نصب دوربین و فضایی که می خواهیم توسط لنز پوشش داده شود یک لنز مناسب برای دوربین در نظر گرفت و این نکته را در نظر گرفت که لنز با فاصله کانونی کمتر، زاویه ی دید گسترده تری را نشان می دهد (Wide) ولی تصویر در نقاط دورتر، کوچک تر و با وضوح جزئیات کمتری دیده می شود لنز با فاصله کانونی بیشتر، زاویه ی دید کمتر اما به عمق بیشتر نشان می دهد .تصویر در نقاط دورتر، با وضوح جزئیات بیشتری مشاهده می شود.

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند