اتاق مانیتورینگ دوربین مداربسته

اتاق مانیتورینگ سامانه نظارت تصویری

09:00616۲

در طراحی یک سیستم مداربسته برای موقعیت ها یا فضاهایی مانند فروشگاه ها، پاساژها، برج های مسکونی و تجاری، پارکینگ های طبقاتی بزرگ، هتل ها، ساختمان ها و اماکن دولتی و … یکی از بخش های مهم و حیاتی، ایجاد یک اتاق مانیتورینگ یا کنترل سامانه نظارت تصویری به منظور مشاهده زنده تصاویر ( LIVE VIEW )، کنترل دوربین های مداربسته، مدیریت سامانه یا هر وظیفه انسانی دیگر می باشد.

همانطور که در مقالات قبلی قول داده بودیم تا به تمامی مراحل و فرایند های عملیاتی پیاده سازی یک سامانه نظارت تصویری اشاره نماییم، در این مقاله سعی داریم علاوه بر الزامات و استاندارد های ایجاد اتاق های مانیتورینگ ، به برخی نیازمندی ها در تجهیز این اتاق ها از قبیل انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته ، موقعیت مکانی تجهیزات ، بکارگیری از UPS ( منبع تغذیه بدون وقفه ) ، تعداد ایستگاه های کاری مورد نیاز ( WORK STATION ) و … بپردازیم.

۱.ضرورت ایجاد اتاق مانیتورینگ :

 • ایجاد امکان نظارت و دسترسی جامع به تمامی نمایشگر ها برای پایش تصاویر دوربین های مداربسته
 • امکان ایجاد سطوح دسترسی مختلف برای دستیابی به تصاویر دوربین های مداربسته
 • تسهیل در دسترسی به محل ذخیره سازی تصاویر ، انجام تنظیمات و احصاء و پایش تصاویر در کوتاه ترین زمان ممکن افزایش ضریب امنیتی در فرایند پایش دوربین های مداربسته به منظور جلوگیری از نشت اطلاعات مربوط به سامانه نظارت تصویری

۲.تعداد ، اندازه و موقعیت صفحه نمایش در محیط اتاق کنترل:

به طور کلی تعداد نمایشگر ها ( معمولی و صنعتی ) بستگی به نوع دیدگاه کارفرما دارد؛ به گونه ای که در مراکز حساس و حیاتی ، تعداد مناسب نمایشگر در اتاق مانیتورینگ می تواند موجب افزایش اشرافیت کاربر یا اپراتور سامانه نظارت تصویری گردد.

اما در مراکز تجاری یا عمومی که صرفاً هدف از نصب سامانه نظارت تصویری ، کنترل بر تردد و نظارت عمومی می باشد ، تعدد نمایشگر انتخاب مناسبی نبوده و می تواند منجر به کاهش کارایی اپراتور سیستم گردد.

در خصوص موقعیت قرار گیری نمایشگر ها ، همانگونه که در جدول مندرج در مقاله انتخاب نمایشگر سیستم مداربسته اشاره گردید ، فواصل استانداردی جهت موقعیت نصب نمایشگر ها وجود داشته که به طور معمول و رایج ، از نیم متر تا یک و نیم متر و بیشتر ( بسته به ابعاد اتاق و تعداد نمایشگر ها ) در مقابل اپراتور سیستم ، مانیتور ها نصب می گردند.

تعداد ، اندازه و موقعیت صفحه نمایش در محیط اتاق مانیتورینگ دوربین های مداربسته

همچنین فاصله کاربر سیستم تا نمایشگر ها می بایست دور نبوده و به گونه ای باشد که جهت رویت تصاویر دوربین های مداربسته ، امکان مشاهده جزئیات تصاویر برای اپراتور فراهم گردد.

۳.تعداد تصاویر دوربین های مداربسته به ازای هر کاربر

تعداد تصاویر دوربین های مداربسته به ازای هر کاربر - سیستم دوربین های مداربسته

انتخاب تعداد تصاویر برای یک اپراتور در یک یا چندین نمایشگر ( چیدمان تصاویر در نمایشگر ها ) می بایست در مرحله طراحی اولیه سامانه مدنظر قرار گیرد.

به نحوی که کاربر سیستم بتواند به طور کامل از تصاویر دوربین های مداربسته بهره برداری نموده و از عهده انجام وظایف خود ( پایش تصاویر ، احصاء جزئیات مطابق با شرح وظیفه و … ) برآید.عواملی که بهتر است برای تخصیص تعداد دقیق دوربین ها به اپراتور اتاق مانیتورینگ مدنظر قرار گیرد ، شامل موارد ذیل می شود:

 • خطر وقوع یک اتفاق و آشکار نشدن آن
 • هدف مشاهده ( هدف از مانیتورینگ تصاویر )
 • نوع فعالیت و اهداف درون تصویر ( مدنظر بودن فضا یا موقعیت یا فرد خاص در رویت و بازبینی تصاویر )
 • تعداد دفعات وقوع اتفاق و رویداد های احتمالی
 • صلاحیت و توانایی اپراتور در انجام امور محوله

با توجه به اینکه در حال حاضر در فرایند اجرایی برخی پروژه ها مشاهده گردیده که اتاق مانیتورینگ با رعایت تمامی استاندارد ها و انتخاب تجهیزات مناسب ایجاد شده است اما هدف اصلی که بهره برداری از تصاویر دوربین های مداربسته و منشاء آن انتخاب تعداد تصاویر متناسب با عوامل اشاره شده در بالا برای اپراتور می باشد، اصلاً مدنظر قرار نگرفته، لذا توجه به نکات یاد شده برای جلوگیری از سردرگمی اپراتور سیستم و کاهش کارایی آن بسیار ضروری می باشد.

۴.تعداد ایستگاه های کاری ( WORK STATION ) در اتاق مانیتورینگ:

انتخاب تعداد ایستگاه های کاری در یک اتاق مانیتورینگ می بایست بر اساس اوج فعالیت و ماموریت های محوله به اپراتور ها، طراحی و تعبیه گردد که چهار مورد اساسی در نحوه انتخاب تعداد آن به شرح ذیل می باشد.

 • تعداد هشدار ها یا وقایع مورد انتظار در زمان اوج فعالیت. ( بسته به هدف گذاری کارفرما )
 • فاصله زمانی بین وقوع واقعه و عکس العمل کاربر که بستگی به نوع فعالیت کارفرما و اقدامات مدنظر جهت رسیدگی به رخداد های شناسایی شده از سوی اپراتور سیستم دارد.
 • زمانی که طول می کشد تا اپراتور پس از پاسخ به یک واقعه به محل کار خود بازگردد.
 • تعداد دوربین ها و مکان هایی که باید نظارت شود. ( انتخاب فضاها و موقعیت ها بر اساس پراکندگی دوربین های مداربسته منصوبه )

۵.موقعیت مکانی تجهیزات :

تجهیزاتی که در یک اتاق مانیتورینگ مورد استفاده قرار می گیرد ( میزکنترل ، تجهیزات کنترلی دوربین ها ، نمایشگر ها ، تجهیزات سرور و ذخیره ساز و … ) می بایست از ابتدا و در مرحله طراحی اولیه جانمایی گردد که پیشنهاد می شود موارد ذیل در این فرایند رعایت گردد .

 • میز کنترل باید به نحوی طراحی شود تا از بازتاب نور منابع خارجی در نمایشگر ها جلوگیری گردد.
 • تجهیزات سرور و ذخیره ساز به منظور جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز ، در یک بخش حفاظت شده در اتاق مانیتورینگ قرار گیرد.
 • تجهیزات کنترلی باید بوسیله یک نرم افزار یا سخت افزار از دسترسی غیر مجاز محفوظ گردد.

۶.پیش بینی تامین برق اضطراری :

یو پی اس سیستم دوربین های مداربستهبا توجه به اهمیت جلوگیری از بروز هرگونه اختلال یا قطعی در برق ورودی تجهیزات اتاق مانتیورینگ ، پیشنهاد می گردد تمهیدات لازم جهت بهره گیری از UPS ( منبع تغذیه بدون وقفه ) در فرایند ایجاد اتاق کنترل مدنظر قرار گیرد.

۷.دمای عملکرد سامانه :

در فرایند طراحی سامانه نظارت تصویری، بهتر است به دمای مناسب برای عملکرد تجهیزات سامانه و دمای محیط توجه گردد.بدین منظور می بایست با استفاده از سیستم های تهویه استاندارد ، دمای مناسب در اتاق مانیتورینگ فراهم گردد.

در پایان خاطر نشان می سازد نظرات شما عزیزان پیرامون این مقاله و سایر مقالات مندرج در سایت فروشگاه هایپر آلارم ، در تدوین مناسب و ایده آل مقالات جدید راهگشا بوده و گروه مولفان این فروشگاه را در نگارش سایر مقالات کاربردی و تخصصی ، دلگرم می نماید.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

2 Comments

 1. مهدی

  با سلام. اگه امکان داره راجع به تفاوت نمایشگر های صنعتی و معمولی توضیح بدین

   1. سلام
    ممنون از توجه شما . در پروژه هایی که به دلیل حجم کاری بالا مانیتور باید دائم روشن بمونه، اگر مانیتور عادی انتخاب بشه و ۲۴ ساعته روشن باشه، قطعاً مشکلاتی از قبیل گرم شدن بیش از حد و سوختن برد یا پیکسل پیدا می کنه.
    در مقابل مانیتور صنعتی این قابلیت را داره که بدون مشکل ۲۴ ساعته کار کنه.
    تمایز بعدی بین این دو مانیتور این است که برعکس مانیتورهای عادی، مانیتورهای صنعتی درگاه‌های خاص و زیادی برای اتصال به دستگاه‌های مختلف رو دارن .

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند